10 грудня - День захисту прав людини
Наші права – щасливе майбутнє!
Людина, найголовніший скарб нашої планети. Кожен із вас – неповторна особистість, цілий Всесвіт, і він унікальний. тому що ніколи і ніде не може повторитися.
Ти знаєш, що ти — людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.
Більше тебе не буде.
Завтра на цій землі
Інші ходитимуть люди,
Інші кохатимуть люди
— Добрі, ласкаві й злі.
Сьогодні усе для тебе
— Озера, гаї, степи.
І жити спішити треба,
Кохати спішити треба
— Гляди ж не проспи!
Бо ти на землі — людина,
І хочеш того чи ні
— Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.
Василь Симоненко
Давним-давно. ще в стародавні часи, у людей була необхідність відстоювати свої права. Спочатку це робили силою. Тривалий час діяв неписаний закон: «Хто сильний, той правий».
Але коли виникли перші держави, у людське суспільство прийшов новий закон права. Тепер держава ставала на захист і сильного, і слабкого. Головними критерієм права стала СПРАВЕДЛИВІСТЬ, а не сила.
Минали століття. Правителі й уряд не завжди піклувалися про свій народ. Отже. людству потрібно було щось вирішити, знайти такого захисника, який міг би примусити державу поступитися своїми інтересами заради інтересів своїх громадян і постійно піклуватися про них. Місію такого захисника взяла на себе міжнародна організація ООН, створена в 1945 році з метою вирішення будь-яких конфліктів та суперечок між країнами не воєнним, а мирним шляхом за столом переговорів. Одним із її засновників була й Україна. А 1948 року держави, що увійшли до ООН, підписали Загальну декларацію прав людини-документ, у якому вони пообіцяли одна одній і своїм народам забезпечити громадянські права й свободи, рівність усіх перед законом, особисту недоторканість, свободу совісті, можливість дотримуватися своєї релігії й багато іншого.
Загальна декларація прав людини-важливий і корисний документ. Але в ньому говориться про людей загалом - і жодного слова про дітей. Але ж діти потребують особливої уваги й захисту з боку держави. Саме тому в 1989 році ООН прийняла окремий документ під назвою «Конвенція про права дитини»
Конвенція - це міжнародна угода. У ній держави беруть зобов’язання дотримуватися прав кожної дитини. І наша держава також підписалася під цим документом, а отже, пообіцяла світові піклуватися про своїх маленьких громадян.
Права про які йдеться в Загальній декларації прав людини та Конвенції про права дитини, на що коженіз вас має незаперечне право!
Стаття 1. Дитиною вважається людина віком до 18 років
Стаття 2. Всі діти є рівними у своїх правах
Стаття 3. Всі діти мають право на любов і піклування
Стаття 6. Невід᾽ємне право дитини на життя
Стаття 12 Всі діти мають право на власну думку
Стаття 16. Всі діти мають право на особисте життя
Стаття 20. Особлива турбота про дітей – сиріт
Стаття 24. Всі діти мають право на медичну допомогу
Стаття 25. Особлива турбота про дітей – інвалідів
Стаття 26. Всі діти мають право на розвиток талантів
Стаття 28. Всі діти мають право на освіту
Стаття 31. Всі діти мають право на відпочинок
Стаття 33. Всі діти мають право на захист від наркоманії
Стаття 38. Дітей не можна залучати до бойових дій
Стаття 45. Всі діти мають право на міжнародну допомогу
Стаття 39. Всі діти мають право на захист від викрадення і продажу
Стаття 37. Діти не повинні стати жертвами насильства
Якщо права порушують, діти нещасливі
Отже, від народження всі люди мають певні права, які гарантовані і захищаються державою. Їх потрібно знати й реалізовувати.
Але важливо запам’ятати: поводитись слід так, щоб своєю поведінкою не порушувати прав іншої людини. Незнання закону не звільняє від відповідальності за вчинки, дії або бездіяльність.
Права треба знати, щоб збудувати щасливу у майбутньому державу. Незабаром вам відповідати за життя нашої країни. Адже недарма говориться: «Держава будується не в майбутньому, вона будується сьогодні».
Ви своїми знаннями, своєю працею маєте доводити свою любов до держави. Хочеться вірити, що ви зробите це гідно, щоб кожен міг би сказати:
«Я – громадянин України».